US-48-500W (500W)
Sold Out
Standard 48 PoE (Gen1)
US-48-500W (500W)
Sold Out
Layer 2, PoE switch with (48) GbE, PoE+ and 24V passive PoE RJ45 ports, (2) 1G SFP ports, and (2) 10G SFP+ ports.
To subscribe to back in stock emails.
Powerful Accessories (3)
Technical
Dimensions
485 x 374.6 x 43.7 mm
(19.09 x 14.75 X 1.72'')
Port Layout
1 GbE RJ45
48 (All PoE+)
(1G/100M/10M)
1G SFP
2
(1G)
10G SFP+
2
(10G/1G)
Max. PoE Output
Up to PoE+
Total PoE Availability
500W
Form Factor
Rack mount (1U)
Access Lists
IPv4
128
MAC
128
LACP Port Aggregation
✓
STP & RSTP
✓
Advanced IGMP Configuration (Querier, Fast Leave, Router Port)
IGMP Snooping
802.1X Control
MAC-Based ACLs & Device Isolation
DHCP Snooping & Guarding
Egress Rate Limit
Flow Control
Storm Control
Multicast & Broadcast Rate Limiting
MAC Address Blocking
IP-Based ACLs & Network Isolation
MAC-Based Port Restriction
Port Isolation
Port Mirroring
Jumbo Frames
LLDP-MED
Voice VLAN
Loop Protection
Virtual Network Override
PoE Ports
PoE+
48
Power Method
Universal input, 100–240V AC, 50/60 Hz
Power Input Method
AC input
Power Supply
AC/DC, internal, 500W
Supported Voltage Range
100–240V AC
Management
Ethernet
Mount Material
SGCC steel
Supported Rack Depth
400~1200 mm
(15.7-47.2")
Ambient Operating Temperature
-5 to 40° C (23 to 104° F)
Ambient Operating Humidity
5 to 95% noncondensing